Austrálie - Cesta tam - Londýn, Singapur

fotky letiště Singapur

 

Respektování klimatických podmínek našich protinožců a snaha se vyhnout předvánočnímu shonu nás vyprovokovaly k podniknutí cesty napříč Austrálií chvíli před vánocemi.

25.11.

    Vláďa s taxíkem mne vyzvedl ve 12 hodin před prací a dojeli jsme na letiště, odkud nám ve 14:40 letělo letadlo do Londýna.

    Bohužel rozumné levnější spojení do Austrálie existovalo pouze tohle. Takže jsme vyrazili proti směru naší cesty, strávili asi 5 hodin na Londýnském letišti a to pouze proto, že odlet z Londýna posunuli o pár minut a my kvůli tomu museli vyletět z Prahy o 4 hodiny dříve. Letiště je dost rozlehlé a mít na přestup pouze 1 hodinu by asi bylo dost napjaté.

    Londýna jsme odlétali ve 20:30 (21:30 našeho času) a ve 23:30 jsme letěli nad Prahou. Letěli jsme celou noc a ráno (podle Středoevropského času) jsme byli v Singapuru, kde však již bylo po 4. hodině odpoledne. Cestou nám dali k večeři nudle s kuřecím masem a ráno páreček s míchanými vejci. Alkohol podávali celkem bez omezení – pivo v plechovkách, lahvičky vína nebo tvrdého alkoholu.

26.11

    Singapuru jsme opět měli více než 4 hodiny na přestup. Letiště je velice rozsáhlé, tvoří ho 3 terminály spojené dlouhými chodbami, ale také vlaky Skytrainy. Jeden jsme zkusili a popojeli jím z terminálu 1 na 3, souprava jela každé 3 minuty. Vláček fungoval na automat bez řidiče, takže jsme při jízdě měli vyhlídku dopředu.

    Byli jsme se podívat v kaktusové zahradě, což byl otevřený prostor určený pro kouření s barem na tvrdý alkohol. Pak jsme byli v motýlí zahradě. Protože už se stmívalo, tak jsme moc motýlů neviděli, ale bylo to tam pěkně zaranžované – převislé rostliny, skály, vodopády.

    Všechny letištní prostory jsou vykobercované – jsou tu kilometry čtvereční kobercových ploch. Letiště je docela klidné, dost rozsáhlé, jen trochu nepřehledně označené. Zkusili jsme se připojit na wifi, ale nefungovalo to, tak jsme poslali zprávy z místního veřejného bezplatného počítače. Dali jsme si jídlo a pití v asijské restauraci, ceny zde byly poměrně nízké, brali australské dolary, jen vraceli místní drobné. Pak jsme si ještě koupili ve stánku pivo.

    Pokračovali jsme do Darwinu. Letadlo nám mělo odlétat ve 22:20, nechali jsme se odbavit asi půl hodiny předem, ale dlouho se nic nedělo. Asi ¾ hodiny po plánovaném odletu hlásili, že kvůli nespecifikovaným problémům se let odkládá ještě asi o 20 minut. Byl totiž nějaký problém se zavazadly – vyndávali je z letadla a dávali je tam zpět. Vyletěli jsme s více než hodinovým zpožděním. Letěli jsme s nízkonákladovkou Jet Star a nedali nám cestou ani hlt vody. Jídlo a pití dostali jen lidi, kteří to měli předplacené nebo si to zaplatili na místě.

Severní teritorium           Jižní Austrálie           Viktorie             Nový jižní Wales

zpět Austrálie